How much does it cost to eat in Bolivia?

Is food expensive in Bolivia?

While meal prices in Bolivia can vary, the average cost of food in Bolivia is $b92 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Bolivia should cost around $b37 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

Is Bolivia cheap to visit?

Bolivia has a reputation for being one of the cheapest countries in South America to travel in.

How much does a burger cost in Bolivia?

Using public transport in Bolivia comes at a cost of: 0.29 USD (2.00 BOB) for a one-way ticket.

Prices in restaurants in Bolivia.

Meal in a cheap restaurant Cheeseburger (fastfood)
20 BOB (10.00-45) 14 BOB (11-15)
2.90 USD (1.50-6.50) 2.00 USD (1.50-2.20)
2.50 EUR (1.30-5.60) 1.70 EUR (1.30-1.90)

How much does a dozen eggs cost in Bolivia?

Cost of living in Bolivia

THIS IS IMPORTANT:  Can you drive to Peru from Mexico?
Food Price in $
12 eggs dozen, large 1.81 $
1 beer pint in local shops, markets 1.01 $
1 kg of tomatoes 1.23 $
Full chicken 2kg 5.62 $

How much is a can of Coke in Bolivia?

Cost of living in Bolivia is, on average, 49.77% lower than in United States.

Cost of Living in Bolivia.

Restaurants Edit
Coke/Pepsi (12 oz small bottle) 5.90Bs.
Water (12 oz small bottle) 5.12Bs.
Markets Edit
Milk (regular), (1 gallon) 25.03Bs.

How much money do you need to live comfortably in Bolivia?

A couple could live well in Sucre on $1,000 a month, Steve says. A single person could live on $600 to $800. And that low-cost lifestyle is not one of minimalistic denial.

Example of the Cost of Living in Bolivia.

Expense U.S. $
Savings/Travel/Misc. $200
Monthly total $1,543

What is the best time to visit Bolivia?

In most opinions, May-Oct is the best time to visit Bolivia, as the dry weather brings sapphire skies and less travel disruption. This is the Bolivian winter, though, so the highlands will be cold – and well below freezing in the desert at night, particularly in June-July.

Is Bolivia safe to visit?

OVERALL RISK : MEDIUM. Bolivia is somewhat safe to visit, though it has many dangers. You should be aware that tourist hotspots, restaurants, shops and public transportation are places where most thefts and pickpocketing occur, and that violent crime exists on the streets, too.

Is Bolivia a cheap country?

Bolivia is the cheapest South American country out there. … The cost of living in Bolivia is cheap coz’ everything is cheap. It’s not like Colombia where you can rent for $100 per month but at the same time, you gotta pay $8-10 for a 2-hour bus ride for 150 km.

THIS IS IMPORTANT:  Best answer: Why is WhatsApp so popular in South America?

What is the average income of Bolivia?

Gross national income per capita in Bolivia from 2010 to 2020 (in U.S. dollars)

Characteristic Income per capita in U.S. dollars
2020 3,200
2019 3,530
2018 3,370
2017 3,090

How much is a loaf of bread in 2021?

Buying power of $5 since 1997

Year USD Value Inflation Rate
2018 $8.97 0.60%
2019 $9.21 2.67%
2020 $9.53 3.55%
2021 $9.62 0.88%*

How much is a loaf of bread in Russia?

Definitions

STAT Russia
Prices at markets > Loaf of bread > Fresh, white $0.68 Ranked 111th.
Prices at markets > Milk > 1 litre $1.11 Ranked 98th. 12% more than United States
Prices at markets > Rice > White, 1kg $1.22 Ranked 106th.
Prices at markets > Water > 1.5 litre bottle $0.88 Ranked 79th.

How much is a loaf of bread in Jamaica?

Cost of living in Jamaica

Food Price in $
1 kg (2 lb.) of apples 7.50 JMD
1 bottle of red table wine, good quality 48.95 JMD
2.5 liters of Coca-Cola 0.95 JMD
1 Bread loaf standard 9.50 JMD

How much does a dozen eggs cost in 2021?

The average price for one dozen eggs was $1.71 in August 2021 compared to $1.64 in July, data released September 14 by the U.S. Labor Department’s Bureau of Labor Statistics (BLS) shows.

How much is a loaf of bread in 2020?

White bread

There was a 2.3% increase in bread prices between March 2020 and April 2020. The jump year over year was a 9.4% increase with bread going from just over $1.28 in April 2019 to just over $1.40 in April 2020.

THIS IS IMPORTANT:  Can I travel to Peru with Schengen visa?